Подбайте про майбутню пенсію вже сьогодні

Подбайте про майбутню пенсію вже сьогодні

Сума майбутньої пенсії нараховується згідно страхового стажу. Цей стаж підсумовується відповідно до сплаченого єдиного соціального внеску, який роботодавець сплачує за працівника. Для уникнення неочікуваних ситуацій щодо стажу роботи при виході на пенсію, необхідно про це подбати сьогодні.  

Як контролювати роботодавця та що робити у випадку його нечесності?

Для того, щоб піти на пенсію, громадянину України необхідно мати певний страховий стаж. Щоб зафіксувати свій стаж, необхідно регулярно сплачувати ЄСВ – єдиний соціальний внесок. Це обов’язковий платіж до системи загальнообов’язкового державного соціального страхування. Це страховка вашої майбутньої пенсії.

Якщо ви фізична особа – підприємець, ви самостійно сплачуєте ЄСВ щомісяця або раз на квартал, не залежно від того, чи є у вас прибуток. Якщо ж ви найманий робітник і отримуєте зарплату, то ваш ЄСВ сплачує роботодавець. Ці гроші спочатку йдуть до місцевої податкової, а звідти – до фонду соцстрахування.

Якщо роботодавець не сплачує ЄСВ, страховий стаж вам не нараховується, і коли ви підете на пенсію, невідомо. Або ви будете вимушені «докупити» місяці, а то і роки стажу.

Відносини робітника з роботодавцем певною мірою основані на довірі. Працівник вкладає свій труд та час, отримує зарплату та розраховує на те, що роботодавець сплачує всі податки, оскільки майбутнє найманого робітника залежить від чесності роботодавця.

На жаль, не всі роботодавці переживають за майбутнє своїх робітників. Як же контролювати власні виплати?

Кожен може особисто контролювати свої виплати ЄСВ і, відповідно, страховий стаж. Для цього необхідно зареєструватись на сайті Пенсійного фонду і увійти до особистого кабінету, де зберігаються всі дані про вас.

Якщо ви найманий працівник, варто заходити в особистий кабінет хоча б раз на півроку, щоб тримати руку на пульсі своїх виплат ЄСВ і своєчасно відреагувати у випадку заборгованості.

Що робити, якщо роботодавець не сплачує ЄСВ? З точки зору закону, не нарахування страхового стажу та не виплата єдиного соціального внеску за робітника – порушення трудових та соціально-економічних прав громадян.

За порушення цих прав передбачена як адміністративна, так і кримінальна відповідальність. Найбільше перспективи добитись правди через притягнення порушника до адміністративної відповідальності. Оскільки такі справи розглядаються значно скоріше, ніж кримінальні.

Стаття 165 Кодексу України про адміністративні порушення погрожує різноманітними штрафами. Кримінальний Кодекс України у статті 212 за ухилення від сплати різноманітних обов’язкових платежів обіцяє покарання: від значних штрафів у сотні тисяч гривень до зняття відповідальних осіб з посад з конфіскацією майна.

У разі несвоєчасної сплати або не в повному обсязі єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування до платника застосовуються фінансові санкції, передбачені Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування», а посадові особи, винні в порушенні законодавства про збір та ведення обліку єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, несуть дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно із законом.

За несплату або несвоєчасну сплату єдиного внеску; за несплату, неповну сплату або несвоєчасну сплату суми єдиного внеску одночасно з видачею сум виплат, на які нараховується єдиний внесок (авансових платежів), накладається штраф у розмірі 10 відсотків таких несплачених або несвоєчасно сплачених сум.
На суму недоїмки нараховується пеня з розрахунку 0,1 відсотка суми недоплати за кожний день прострочення.
За порушення порядку нарахування, обчислення і строків сплати єдиного внеску, посадові особи платників єдиного внеску несуть адміністративну відповідальність. Статтею 165 прим. 1 Кодексу України про адміністративні правопорушення, визначено, що:
* несплата або несвоєчасна сплата єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, у тому числі авансових платежів, у сумі, що не перевищує трьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, – тягне за собою накладення штрафу на посадових осіб від двадцяти п’яти до п’ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян;
* за повторне за рік вчинення таких дій – тягне за собою накладення штрафу на посадових осіб від ста до трьохсот неоподаткованих мінімумів доходів громадян; несплата або несвоєчасна сплата єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, у тому числі авансових платежів, у сумі більше трьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян - тягне за собою накладення штрафу на посадових осіб від п’ятдесяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
* за повторне за рік вчинення таких дій – тягне за собою накладення штрафу на посадових осіб від ста до трьохсот неоподаткованих мінімумів доходів громадян.
За законодавством, головним контролером сплати ЄСВ є Державна податкова служба, а всі тонкощі ЄСВ розписані в Законі «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування». Згідно статті 13 ДПС має право ініціювати судові процедури банкрутства підприємства, а це суттєва загроза для бізнесу. Також ДПС може застосувати фінансові санкції проти порушника та звернутись до правоохоронних органів.

Алгоритм дій:

1.Якщо на порталі Пенсійного фонду з’ясовується, що у вас не вистачає страхового стажу і є борг з ЄСВ за два-три місяці, напишіть запит на уточнення заборгованості до Державної податкової служби та Пенсійного фонду.

2. Зверніться до податкової служби з проханням поновити ваші права і здійснити вплив на роботодавця, який не сплачує єдиний соціальний внесок, тобто скласти на порушника адміністративний протокол, згідно статті 165 КУпАП.

3.Контролюйте роботу Державної податкової служби: зверніться з запитом, щоб дізнатись, у якого спеціаліста в роботі ваше попереднє звернення. Регулярно питайте спеціаліста про хід розгляду і перспективи вашої справи. Так він впевниться в серйозності ваших намірів. Такий контроль прискорює роботу чиновників.

4. До правоохоронних органів можна написати заяву з повідомленням про вчинення злочину, скоєного проти вас, який передбачений статтею 212 Кримінального кодексу України. До заяви долучіть роздрукований знімок екрану, в якому видно вашу заборгованість та ненарахований страховий стаж. Поліція повинна зареєструвати вашу заяву та доповісти про хід її розгляду.

Схожі статті:

Новини й коментаріМрії про Україну

Діяльність організаціїОголошено дитячий літературний конкурс «ПероДактиль»

Діяльність організаціїКонкурс у фото-, теле-, радіо- та друкованоі журналістики «Матриця»

Тетяна Вергун 460 просмотров