ПРООН на Луганщині: активні села та «розумні міста»

ПРООН на Луганщині: активні села та «розумні міста»

Проект ЄС / ПРООН «Місцевий розвиток, орієнтований на громаду» працює на Луганщині з 2008 року. Особливо важлива для області стала допомога у період ведення АТО.  

На сьогодні проект працює у чотирьох напрямках. Це допомога у проведенні капітальних ремонтів соціально важливих закладів, підвищення активності сільських громад, покращення медицини, покращення прозорості влади та енергозбереження.

Допомога для внутрішньо переміщених осіб

Робота за цим напрямком ведеться в 3-х населених пунктах області, де здійснюється ремонт об'єктів для потреб переселенців на загальну суму 3 531 704,5 грн, з яких 2923307,17 грн — кошти Проекту «Місцевий розвиток, орієнтований на громаду», 75375,21 грн — Лисичанської міськради, 1194798,572грн — кошти обласного бюджету, 225907,97 грн — кошти Кремінського районного бюджету. Всього користь від реалізації 3-х проектів отримають 700 осіб з 700 сімей, а це 425 — жінок і 275 — чоловіків, в тому числі близько 200 дітей.

Луганський будинок дитини № 2 був заснований в грудні 2002 року, для дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування. Діти в будинку знаходяться із неврологічною патологією, вродженими вадами.  Заклад був розташований у Луганську. З початком бойових дій дітей вдалося евакуювати з Луганська, і в Сєвєродонецьку одразу не вийшло їх розташувати. Частину дітей прийняла до себе Харківщина, декілька дітей – Одеська область. В Сєвєродонецьку знайшли приміщення для майбутнього будинку дитини, та почали шукати можливість відремонтувати заклад, розрахований на 60 дітлахів. Мікро-проект в Сєвєродонецьку «Капітальний ремонт Будівлі за адресою: Луганська область, м. Сєвєродонецьк, вул. Лисичанська, 1 б для размещения Луганського обласного будинку дитини №2 (перебудова для ВПО)» надав можливість зустріти дітей, переміщених з Луганська на високому рівні. Зараз діти перебувають в гідних умовах, де можуть нормально розвиватися. Нещодавно 26 дітей-сиріт змогли повернутися з Харківщини, а 13 дітей було всиновлено. На сьогодні діти знаходяться в комфортних умовах для проживання та виховання, але ж головне, за даними соцслужб, знайти кожній дитині родину.

Капітальні ремонти були зроблені в Лисичанську в рамках мікро-проекту «Капітальний ремонт Лисичанський центру соціально-психологічної РЕАБІЛІТАЦІЇ дітей за адресою: Луганська обл., М. Лисичанськ, вул.40 років Побєди, 12А», та в Кремінній, а рамках мікро-проекту «Капітальний ремонт« Позаміського закладу відпочинку та оздоровлення «Мрія» за адресою: Луганська обл., М. Кремінна, вул. Санаторна, 25».

Підвищення активності сільських мешканців

«Сільський компонент» в роботі ПРООН працює у відібраних для співпраці 8 районах  Луганщини. Це Кремінський, Новоайдарський, Сватівський, Троїцький, Біловодський, Міловський, Старобільський, Новопсковський. В кожному районі для співпраці було відібрано 4 села, і таким чином вдалося охопити увагою 32 села.

Головна задача — мотивувати до створення або підвищити рівень самоорганізації існуючих громадських організацій через шість видів основних тренінгових програм для не менше ніж 9000 активістів. За результатами навчання планується підтримати через схему співфінансування не менше 32 мікропроектів громад через неприбуткові організації-партнери.  Проекти мають бути спрямовані на поліпшення життя населення відповідно до попередньо проведеним дослідженням проблем домогосподарств і складеним Планам розвитку громад у партнерстві з місцевими органами виконавчої влади та місцевого самоврядування.  У 2016 році партнери можуть розробити і мікропроекти в сфері енергоефективності. Передбачено співфінансування від Проекту ЄС / ПРООН МРГ 3 в сумі до 10 тисяч доларів США. В даний час роботи за три місяці закінчені в повному обсязі по 16 об'єктам.

Покращення медичного устаткування в області

В роботі ПРООН є «Міський компонент». Робота ведеться у відібраних за конкурсом 2-х містах: Сєвєродонецьк та Рубіжне.

У Сєвєродонецьку п’ять об’єднань співвласників багатоквартирних будинків (ОСББ) та 2 школи супроводжуються в розробці мікропроектів для вирішення проблем своїх будинків.

Бенефіціарами стали 3096 чоловік. Це мешканці п’яти багатоповерхівок та співробітники і учні 2-х шкіл. У Рубіжному робота робота ведеться з тринадцятьма ОСББ та двома 2 школами, які супроводжуються в розробці мікропроектів для вирішення проблем своїх будинків. Бенефіціарами є 2445 жителів тринадцяти багатоквартирних будинків, а також співробітники і учні двох шкіл. Всього передбачається зробити ремонт в 18 житлових будинках і 4-х школах 2-х міст на загальну суму 4431,3 тисяч гривень. Роботи закінчені або перебувають на фінальній стадії практично за всіма мікро-проектами.

У 2016 році організацією був оголошений конкурс на відбір нових партнерів по «міському» компоненту. В обох містах було відібрано лише 14 організацій громад. В кожному місті по сім ОСББ або ініціативних груп, що бажають їх створити. Співфінансування від Проекту ЄС / ПРООН «Місцевий розвиток, орієнтований на громаду» складає до тринадцяти тисяч доларів. В середньому співфінансування на один мікропроект складе вісім тисяч доларів. Вже проведено чотири семінари для партнерів та вісім тренінгів. Частина проектів вже затверждена і розпочато їх реалізацію.

Проведено конкурс з оснащення медобладнанням лікувальних закладів. В результаті конкурсу подано 35 заявок від медичних установ і їх партнерських НУО. Для партнерів проведено спеціальний семінар для 60 чоловік. В результаті відібрано п’ять мікропроектів на загальну суму 2 786 995 гривень, з яких 2 048 588 гривень — від Проекту ЄС / ПРООН.

Завдяки проектам отримали медичне обладнання Луганський обласний центр з профілактики та боротьби зі СНІД, Луганська обласна кардіологічна клініка, Центральна міська лікарня м.Рубіжне, Центральна районна лікарня смт. Білокуракіне, Міжрайонне акушерсько-гінекологічне відділення Біловодської ЦРЛ CPAP.

Зробити «розумні міста» на Луганщині

На початку 2016 року проект почав роботу по ще одному напрямку сталого розвитку — «розумні міста».  Був оголошений Конкурс серед міських рад міст-партнерів міського компонента Проекту в Луганській області. Ними стали Сєвєродонецьк та Рубіжне. Метою проведення конкурсу було спільно з міськими радами створити і впровадити ініціативи, спрямовані на поліпшення життєдіяльності міської інфраструктури і поліпшення умов населення в рамках концепції «Розумні міста».

Проектом передбачається підвищувати прозорість і підзвітність в місцевих державних організаціях та установах для підвищення їх функціональності і відкритост, а також надання послуг за принципом електронного управління. Проекти повинні містити інноваційну компоненту, а також розроблятися із залученням громад міст.

Для участі в конкурсі подано вісім заявок, п’ять — від Сєвєродонецька і три — від Рубіжного. За умовами співфінансування від Проекту ЄС / ПРООН «Місцевий розвиток, орієнтований на грмаду», по одному мікропроекту складе до 25 тисяч доларів.

На даний момент мікропроекти знаходяться на стадії розробки. Так, Сєвєродонецьк готує мікропроект «Система електронного голосування та відео трансляції засідань», а Рубіжне розробляє мікро-проект «Безпечне місто», за яким передбачена установка відеокамер спостереження.

Співпраця ПРООН та НСЖУ

Луганська регіональна організація НСЖУ включилась а проект «Місцевий розвиток, орієнтований на громаду». В рамках проекту організацією отримано техніку, необхідну для роботи журналістів. Це два диктофони, ноутбуки, принтер, фотоапарат, інформаційний накопичувач.

Журналісти Луганщини, за даними проекту ПРООН «Місцевий розвиток, орієнтований на громаду», склали медіа-мапу успішних проектів, які необхідно популяризувати. Зараз готуються статті з історій успіху організацій. Журналісти беруть участь у конкурсі з визитів до успішних громад. Заплановано виїзд до Маріуполя, де редактори могли б ознайомитись з досвідом роботи місцевих ЗМІ та журналістів, познайомитися з досвідом громадських організацій щодо роботи з внутрішньо переміщеними особами.

Система PROZORRO та ЗМІ

Журналісти відвідують всі заходи, що проводяться ПРООН на Луганщині. Один з найважливіших на сьогодні – круглий стіл «Діалог про закупівлі. Що ми знаємо та ще потрібно вивчити про нову систему PROZORRO». Ініціатива щодо його проведення виникла під час обговорення на Координаційній раді сприяння розвитку громадянського суспільства при Луганській облдержадміністрації плану заходів щодо реалізації Національної стратегії сприяння розвитку громадянського суспільства у Луганській області на 2016 рік, як сумісна ініціатива представників влади, громадськості та бізнесу. На круглому столів виступили всі бажаючи, подискутували та обмінялись досвідом.

Андрій Мітяєв, представник Департаменту масових комунікацій при Луганській облдержадміністрації,  розповів про ініціативу щодо заходу та наголосив на необхідності такими заходами створювати діалогові майданчики для обговорень, таким чином активізувати громадськість до діалогів із владою, бізнесом, журналістами та таким чином бути один другому корисними.

Ганна Борова, радник ПРООН, нагадала про саму систему та методи її адміністрування, різницю між старими підходами та новими. Зауважила, що кроки, які тепер необхідно робити користувачам PROZORRO, аналогічні тим, що вже не один рік робить ПРООН при реалізації проектів та проведенні закупівель за кошти ЄС. Наголосила, що це конкретний крок до гармонізації законодавства відповідно до Угоди з ЄС та СОТ.

Вікторія Демченко, представник Попаснянської районної державної адміністрації з практичної точки зору розповіла всім про те, як дійсно працювати в PROZORRO та зробила налогоси на що зробити увагу, яким чином організувати процес використання системи на місцях. Відповіла на практичні запитання учасників круглого столу з інших міст та районів, сіл області.

Дмитро Курочка висловив деякі рекомендації щодо використання системи громадськими організаціями-партнерами Проекту ЄС/ПРООН МРГ 3 в Луганській області, наголосив на переліку українського законодавства в сфері закупівель.

Загалом всі отримали відповіді щодо організації процесу та контакти самого центру PROZORRO для організації спеціальних професійних тренінгових програм для працівників на місцях.

Особливо свої прагнення щодо детального навчання висловили журналісти-представники комунальних ЗМІ. Тетяна Вергун, представник Національної спілки журналістів України, зазначила, що в найближчий час вони спробують звернутись до центру PROZORRO з питань організації таких професійних навчань спеціалістами цього центру. Адже всі, на сьогодні комунальні, ЗМІ, навіть в умовах роздержавлення, планують працювати з бюджетними коштами, тому навчання вкрай необхідне.

 

Журнал "Журналіст України"

 

Тетяна Вергун 606 просмотров