Щодо стану впровадження реформи децентралізації в Луганській області

Експерти, що працюють в Луганській області обговорювали на круглому столі 10 жовтня стан просування реформи щодо децентралізації на круглому столі на тему: «Соціальна єдність, примирення через діалог за для суспільної злагоди та вирішення проблем громад: відверто про децентралізацію».

Андрій Мітяєв, представник департаменту комунікацій ОДА привітав присутніх, нагадав що такі круглі столи проходять за домовленістю з партнерами на виконання Національного плану розвитку громадянського суспільства.

Ганна Борова, представник ПРООН, повідомила, як була обрана ця тема чергового круглого столу. Зауважила, що круглі столи, як дієві діалогові майданчики вже входять до постійної динамічної звички для організації дискусій про нагальні проблеми та шляхи їх вирішення в Луганській області. За круглим столом зустрічаються громадськість, влада та журналісти. Наступна тема заходу визначається за підсумками попереднього за побажанням учасників. Заходи проходять в рамках загальної теми “Соціальна єдність, примирення через діалог задля суспільної злагоди та вирішення проблем громад: що зроблено та подальші плани», так вже були проведені:

20 липня на тему: «Діалог про закупівлі. Що ми знаємо та ще потрібно вивчити про нову систему PROZORRO», де були надані практичні рекомендації щодо запровадження нового механізму закупівель, обговорені практичні кроки щодо використання ресурсу, у тому числі й рекомендації ПРООН. 
12 вересня – діалог про комунікаційну політку в області, після чого прийнялись за розробку регіональної програми розвитку громадянського суспільства з окремим конкурсним механізмом для підтримки ініціатив активних громадських діячів та журналістів. Таким чином, на останньому заході й було прийнято рішення щодо наступного обговорення теми децентралізації та вирішили запросити експертів в цій сфері з боку влади, громадськості, представників ПРООН та ЗМІ області.

Присутні представники ЗМІ нагадали присутнім, як їздили в візити по обміну досвідом, та як приємно були вражені ходом реформи в Полтавській , Тернопільській, Вінницькій та інших областях України. Зазначили, що бачили, на прикладі представників влади з Марківського та Білокуракінського районів, як міняються стереотипи та з'являється бажання об'єднуватись та щось змінювати. Висловлювали подяку й ПРООН й іншим міжнародним проектам та донорським установам за те, що підтримують навчальні візити за різною тематикою.

Тихоновський Сергій Гаврилович – спеціально нанятий для допомоги в області ПРООН радник керівника Луганської обласної ВЦА - голови ОДА з децентралізації у своєму виступі зазначив наступне. У 2015 році були такі результати реформи: створено 2 об’єднані громади та ще у 2-х за обставин знаходження в “небезпечній” зоні наближення до лінії розмежування - не відбулись вибори. У 2016-му, нажаль, як було зазначено, роботу було практично “заморожено” та не фактично із-за відсутності фінансування не працював й Офіс Реформ та не проводилась відповідна виїзна робота щодо просування реформи на місцях. Фактично просвітницькою роботою займалась тільки Асоціація міст в межах своїх можливостей, але явно не достатніх щоб розширити світогляд місцевих рад для прискорення процесу об’єднань. Але ситуація змінилась влітку та з червня п.р. було проведено 33 виїзні семінари в громадах Луганської області та зараз очікується, що до початку наступного року все ж буде створено 20 потенційно готових до об’єднання громад. 

Враховуючи досвід експертів, що були присутніми на круглому столі, два основних чинника ще існують для швидкого просування реформи, це:
- відсутність чіткої політичної волі зверху в області;
- відсутність ініціативи знизу саме від потенційних суб’єктів об’єднання.
Нажаль, як звісно, супротив реформі надають райради та райдержадміністрації, бо розуміють, що вони “не вічні”, що є зрозумілим, адже за Планом в області як мінімум залишаться замість 12 всього 2 райони.

Але, не зважаючи на складну ситуацію, все ж громади звикли до старих командних методів управління та й досі деякі чекають “команди згори”, хоча насправді ніхто не знає, хто саме в Луганській області повинен дати таку команду. Висновок такий: ті, хто хочуть – об’єднуються, всі інші чекатимуть на масові приклади або на “команду згори”. Так наприклад, зараз Старобільськ вже має бажання щодо об’єднання, тоді як раніше навпаки не був на це налаштований. Але всьому допомагають конкретні приклади інших та конкретні люди, що роблять реформу, не “розводять балачки”, а саме роблять – збори населення, протоколи, необідні документи подають.

Бичкова Лариса Анатоліївна - директор Агенції регіонального розвитку Східного Донбасу. Проект "Покращення інформованості мешканців та розробка аналізу щодо необхідності створення об'єднаної територіальної громади Старобільського району" сумісно з Фонд Східна Європа. В своєї презентації на конкретному прикладі показала, яким чином необхідно професійно організовувати процес об’єднання на конкретному прикладі конкретного проекту в конкретній громаді (дивиться слайди наведені в фото-додатках до цієї публікації). Вона відмітила, що зараз в процесі об’єдання Краснореченьська громада (до якої бажають увійти три громади – Бараніківська, Новомикильська та Новоолександрівська). Кремінна – на підході. Шульгинська громада Старобільського району – теж може об’єднатись. Є можливості у Біловодської громади та Марківської, були позитивні розмови в Мирнодолинській громаді Попаснянського району. Як було зазначено, що дуже позитивний вплив на представників луганських громад оказала об’єднана громада Омельника Полтавської області. Але, нажаль, поки ця реформа – є результат конкретних дій щодо її просування тільки в громадських організацій та донорів. Відмітила, що повільно йдуть й процеси роз’яснення щодо впровадження на місцях цієї реформи й від профільних міністерств. Так, наприклад, якщо більш-менш зрозуміла ситуація з “опорними” школами по лінії Міністерства освіти, то повне непорозуміння щодо медичних закладів та немає просвітницької діяльності щодо реформи децентралізації від профільного Міністерства охорони здоров’я, наприклад.

Євген Мироненко – помічник-консультант народного депутата України Курила В.С. Комітет Верховної Ради України з питань державного будівництва, регіональної політики та місцевого самоврядування. Працюємо по всім Громадам, що входять в виборчий округ №113 (Кремінський, Сватівський, Білокуракинський, Старобільський, Троїцький, Новоайдарський та місто Щастя). Розповів про ту парктичну роботу, що він робить в Луганській області для прискорення процесу просування реформи. Зокрема заначив, що просвітницька діяльність та “юридичне об’єднання” вже по факту новоствореної ОТГ (об’єднаної територіальної громади) – це одна річ, інша – це подальший їх супровід та спроможність щодо їх сталого існування та розвитку. Бо, навіть якщо зараз громади зареєструються, питання в тому, щоб забезпечити їх включення на фінансування до бюджету 2017 року. Як звісно існує дві практики об’єднання: перша – по перспективному Плану, друга – поза його межами. Як, приклад навів роботу по об’єднанню поза межами Плана с. Чмирівка Сатробілського району. Зараз наголосив, що є можливість черговий раз спробувати об’єднати Нижньодуванську громаду Сватівського району. Налогосив, що процес об’єднання “не можуть вирішувати люди своїми особистими амбіціями”. Навів приклад ситуації з Лозноолександрівкою, яку мотивували до об’єднання те одна, те інша найближчі громади, просто вмовляли безпідставно, та тим самим уповільнили логічний прорахований процес об’єднання. Є сподівання щодо с. Містки Сватівського району. Зазначив позитивність грантової допомоги на проекти громадських організацій, що сприяють реформі. Бо, коли громадська організація “бере грант”, то робить певні дії, звітується та надає результат швидше за всіх інших учасників цього процесу. Тобто тільки при грантовій підтримці є відповідальність, обов’язки та якісний результат. Також було зазначено, що під час виїздів дуже прикро бачити, що “люди перестали бути господарями в громадах, чекають на щось, не мають довіри ні до кого”. Запевнив всіх присутніх, що буде підтримувати процеси об’єднання в громадах Кремінної, Старобільська, Новоастрахані Кремінського району, Містків Сватвіського району та Лозноолександрівки) та слідкувати за питаннями включення громад до бюджету 2017 року. Також заначив, що дуже швидко очікується відповідний Закон України, який надасть повноваження ОТГ здійснювати всі операції із землею в межах ОТГ, бо всі очікують що саме ця норма закриє питання невирішених проблем з посадками, ставами та водоймами та ін. Висловив побажання та надію до представників ПРООН, інших міжнародних організацій та донорських установ щодо допомоги:
- в забезпеченні цілісних програмних та комплексних заходів по налагодженню процесів ефективного держуправління в новостворених громадах, їх комунальних установ та закладів;
- створення Центрів надання адмінпослуг (ЦНАПів), локальних медичних закладів (ФАПів та ін.);
- оновлених стратегічних планів розвитку ОТГ;
- дієвому аналізу потреб населення ОТГ та їх включенню до планів розвитку ОТГ;
- розробці зрозумілих населенню проектів розвитку ОТГ та для вирішення конкретних проблем в громадах, 
щоб такі ОТГ змогли підготовленими увійти до бюджетів у 2018 році з конкретними проектними пропозиціями на фінансування. 
А вже через депутатів всі будуть допомагати вирішувати виділення фінансових ресурсів.
Щодо перспективного Плану, всі присутні погодились – що це не Закон та він може бути динамічним й навели приклад неможливості відмови таким розвинутими та грамотним громадам, як наприклад с. Чмирівка Старобільського району (доречи, співпрацювала громада з ПРООН з 2008 року, має виконану на 100 відсотків Стратегію розвитку громади, що розроблялась при підтримці ПРООН та ГО “АСР”, ряд впроваджених проектів покращень – наприклад, відремонтований дитячий садочок за допомоги Проекту ЄС/ПРООН МРГ та МФ “Відродження”, має бренд села та компетентну команду з числа місцевої влади та ГО “Чмирівський світанок”).

Кирилова Тетяна – Голова Правління ЛОГО "Громадська ініціатива Луганщини". Проекти: «Добровільне об’єднання громад Сватівського району Луганської області» (Нижня Дуванка) і "Ресурсний Центр сприяння розвитку місцевої демократії на Луганщині" (смт. Містки (Сватівський район), Лозно-Александрівка (Білокуракинський район), Нова Астрахань (Кремінський район)). До попереднього виступу Євгена Мироненко додала конкретні коментарі по спільній роботі по мотивації до об’єдання громад. Детально розповіла про поїздку до Омельника Полтавської області делегації представників органів місцевого самоврядування Луганської області та про допомогу громадам в підготовки та проведенні громадських обговорень та відповідних документів. Зазначила, що зараз дуже гостро стоїть питання:
- не наявності Інтернету в сільських громадах для покращення інформування та просвітництва щодо реформи;
- дезорієнтації районних рад та адміністрацій щодо просування реформи в Україні;
- проведення широкої просвітницької компанії по громадам області.
Навела корисний приклад моніторингу висвітлення реформи в ЗМІ області, зазначив що за рік - «аж» 4 згадки про позитивні приклади об’єднання громад в регіональних ЗМІ та це дуже мало.
Запропонувала на сайті Луганської ОДА створити окремий розділ щодо просування реформи в області та робити щомісячні запити на райони з аналізом відповідей про те, що робиться з цього приводу. Створити базу даних “пропагандистських відеороликів” та інших корисних матеріалів для розповсюдження в громадах області та популяризації реформи на місцях.

Таким чином, враховуючи вищевикладене та обговорене, робимо висновок, що говорити про те, що в Луганській області нічого не робиться для просування реформи не можна, бо наприклад в Миколаївській та Херсонській області всього у наявності всього по одній створеній ОТГ. Підтримувати тими способами, про які йшлося вище, необхідно тих, хто дійсно хоче, але необхідно контролювати розриви між бажаннями та перспективним Планом, якій створювався все ж небезпідставно та є основним документом для здійснення реформи, однак не є “панацеєю” для «грамотних та просунутих», більш розвинутих громад, які динамічно розвились за період існування цього документу.

Наприкінці зазначимо, що ПРООН в Луганській та Донецькій областях розвертає окремий напрямок - “Допомога місцевій владі та реформа децентралізації”, за яким розпочне найближчим часом працювати окрема команда спеціалістів, які й будуть займатись питаннями налагодження роботи створених ОТГ (про що йшлось вище в коментарях-зверненнях до міжнародних організацій Євгена Мироненка).

Тетяна Вергун 553 просмотра